15 Ağustos 2014 Cuma

HER BÜTÇEYE UYGUN OLARAK ÜRETİLEM MOBİLYA ÇEŞİTLERİ

HER BÜTÇEYE UYGUN OLARAK ÜRETİLEM MOBİLYA ÇEŞİTLERİ
      
            Salon ve oturma odaları için imal edilen koltuk takımları ve yemek odaları piyasada yer alan firmalar tarafından çok çeşitli ve tasarım harikası modeller ile her zevke hitap etmeyi amaçlıyor. Kişilerin hayallerindeki ev için üretilen bu eşyalar her insanın hayal gücünü yansıtacak güzellikte ve çeşitte olmaktadır. Üretilen modeller farklı işlevlere sahip ürünler olabilmektedir.
Her bütçe ve alım gücüne göre modellerin çok çeşitlilik gösterdiği mobilya sektörünün her geçen gün dünya çapında kademe sarf ettiği gözlemlenmiştir. Genellikle alan olarak küçük evlerde birçok işleve sahip olan takımlar tercih edilir. Sandıklı bazalı ve yatak olabilen modeller en çok tercih edilenler olarak bilinir.

             Yataklı koltuklar çekyat tarzı veya çek bırak modellerde görülür. Özellikle öğrenci ve bekâr evlerinde gündüz oturma gece ise uyku alanına dönüşen bir mobilya çeşididir.
Evin tarzına göre birçok modele ulaşabilirsiniz. Genellikle son yıllarda tarzlar rahatlık ve sadelikten yana olan modernliği yansıtan modellerden yana olmaktadır. Üreticilerin kataloglarında yer alan modeller üzerinde içerik olarak geniş oturma alanlı tek renk seçeneklerinin fazla olduğu görülmektedir.

Modern mobilya  yerden fazla yüksek olmayan leke tutmayan kumaş seçenekleri 3'lü 2'li ve tekli seçenekleriyle oturma alanlarında fark yaratmak isteyen herkes için yüzlerce model olarak üretilmektedirler. Ahşabın klasikliğin dışına çıkmış modelleri ile alışılmışlığa yepyeni bir soluk getiren masalar büfeler konsollar bu ürünlere örnek olarak gösterilmektedir.
Hayatı kolaylaştıran bu mobilya çeşidi avangarde ve klasik modelleri geride bakmayı başarmıştır.
Bu alanda bilinen kolaylıklar ve göz oyunları ile salonlar daha geniş ve ferah bir havaya kavuşabilir. Açık ve tek renk koltukların çiçekli ve minimal desenlerle süslenen kırlentlerle bütünleştirilmesi sadelikten yana olanların farklılık yaratmalarını sağlamaktadır.
Bilinenin aksine modeller arasında fazla fiyat farkı bulunmamaktadır. Bütçelerini zorlamadan evlerine yenilik getirmek  isteyenler ya da yeni evlenecek olan çiftlere yapılan kampanyalar ve ödeme seçenekleri ile mobilya üreticileri uygun mobilya 
almak isteyenlere mağazalarda yüzlerce ürünü beğeninize sunmuşlardır.

MOBİLYA SEÇİMİNDE RENKLERİN ÖNEMİ

MOBİLYA SEÇİMİNDE RENKLERİN ÖNEMİ

Mobilya bir mekânı doğrudan etkileyen en büyük faktördür. İlk izlenim mekânla ilgili duyguları etkileyen bir diğer özellik de mobilyaların rengidir. Bir mekânın daha ferah ve daha pozitif görünmesini kullandığınız renk önemlidir.
Birçok kişi mobilyaları seçerken öncelikle tasarımına bakmaktadır. Oysa renk de son derece önemli bir detaydır. Araştırmalar gösterdi ki bir mekânın mobilya rengi kişiler üzerinde de etki etmektedir. Ayrıca doğru renk seçimi ile odayı daha ferah ve geniş gösterebilirsiniz. Mobilyalar sayesinde evi kişileştiriyoruz. Zevkimize beklentilerimize ve düşlerimizde ki eve en yakın mobilyayı seçiyoruz. Eve gelen misafirlerin de evimizden etkilemesini beklemekteyiz. Çünkü evimiz aslında arkadaşlarımıza ve tanıdıklarımıza hayallerimizin kapısını açtığımız özel bir alandır. 
Zaman zaman yorgunluğumuzu attığımız gibi keyifli vakit geçirmek içinde mobilyalarımızın rahat olması gereklidir. Tasarım ve renk kadar bu detayda oldukça önemlidir. Rahat olması bizim evde huzurumuzu arttırmaktadır. Yorgun  olduğumuzda dinlenmeye ihtiyaç duyarız. Uzanmak oturmak bizim yorgunluğumuzu alır ve stresimizi azaltır. Bu noktada mobilyalara çok yük düşmektedir. Özellikle modern mobilya seçeneklerin de bu detay oldukça önemsenmektedir. Sade şık ve sıra dışı tasarım ve renklerle mekânı kişileştirebilir düşlerinizde ki evi yaratabilirsiniz. Modern mobilyaların üretimi oldukça geniş bir seçenek yelpazesine sahiptir. Küçük detaylarla süslü mobilyalar çok farklı hava katmaktadır. 

Evi döşerken ekonomik açısından da uygun mobilya bulmak önemlidir. Tasarımı rengi kadar fiyatı da önem taşımaktadır. Günümüzde her kişinin beklentilerine ve bütçelerine uygun bir mobilya seçimi yapmak söz konusudur. Dayanıklı mobilyaları uzun yıllar kullanma şansınız bulunmaktadır. Hem kullanışlı hem de kaliteli mobilyalar üretilmektedir. Artık sadece evlenenler değil evi yenilemek isteyenler de korkmadan seçim yapabilir sıradan olan evleri daha farklı hava katarak renklendirebilirler.

13 Ağustos 2014 Çarşamba

MOBİLYA ÜRETİM İHTİYAÇLARI

Mobilya Üretim İhtiyaçları
                Mobilya üretim ihtiyaçları insanoğlunun talepleri karşısında şekillenen yöntemlerdir. Yaşam alanlarının boyutlarına, özelliklerine ve arzulanan yaşam standartlarına göre mobilya seçimi farklılıklar gösterir. Antik çağlardan beri süregelen bu uygulama, krallardan hanedan soyuna, hanedan soyundan halka kadar her kesimin hizmetine sunulmuştur. Mobilya kavramının ortaya çıktığı andan itibaren gelişime sürekli açık halde olması, ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenen mobilya modelleri gelişimine ışık tutmuştur.
                Mobilya üretim ihtiyaçları, uygun mobilya üretim ve seçimini teşvik eden tetikleyici unsurdur. Yer yataklarının yerini alan modern yatak odası mobilyaları, yer döşeklerinin yerini alan oturma odası mobilyaları, bebek beşiklerinin yerini alan modern mobilya sınıfındaki bebek ve çocuk odası, mobilyaları ihtiyaçları doğrultusunda gözlemlenen gelişmelere örnek teşkil etmektedir.  İhtiyaca göre üretilen her mobilya, ister uygun mobilya sınıfında olsun, ister modern mobilya sınıfında olsun, mobilya fiyatları kategorisinde farklı alanlarda yer alacak ürünlerdir. Yaşam ortamlarında bulunan, dar ve küçük alanlardaki yaşam kalitesini yükseltmek maksadı ile tasarlanan ve uygun mobilya sınıfına giren çok amaçlı mobilyalar, kullanım kolaylıklarının yanında yaşam alanlarının kullanım sahalarını genişletmektedir. Üstelik mobilya fiyatları kategorisinde de üst sıralardan uzak olan bu sınıfa ait mobilyalar, her üreticinin yoğun talep nedeni ile üretim sistemine kattığı mobilyalardır. Ortamlarda sadeliği, şıklığı ve görselliği hedefleyen, ihtiyaç sahipleri tarafından tercih edilen modern mobilya çeşitleri, sağladıkları tüm bu özellikleri yanında, mobilya modelleri arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Geçmiş dönemin işçilik izlerini ve haşmetli görünümünü üzerinde taşıyan mobilya modelleri sınıfında, klasik mobilya kategorisine giren mobilya çeşitleri, kişisel tercihlere göre üretim sistemlerine katılmış ve mobilya fiyatları kategorisinin üst sırasındaki yerlerini almışlardır.

                Mobilya üretim ihtiyaçları beraberinde mobilya üretimine esas teşkil eden araç, gereç ve donanımların yenilenmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Birkaç kuşak önce el emeği göz nuru olarak nitelendirilen işçilikler, günümüzde yerini elektronik sistemli dijital teknolojik cihazlara bırakmıştır. Mobilya üretimlerinde kullanılan bu tip cihazlar, aslında daha kaliteli, daha ekonomik ve daha süratli mobilya üretiminin ayrılmaz parçaları olmuştur. Teknolojinin insanoğlunun ihtiyacı olan konforlu mobilya üretimindeki desteği, yaşam standartlarının yükselmesinde önemli bir faktör olmaya devam edecektir.

MOBİLYANIN ÜRETİMİ

Mobilya Üretimi
                M.Ö.2000 yıllarında duvarlara işlenen şekillerin oluşturulması ile başlayan mobilya üretimi süreci, teknoloji çağının getirdiği modern ürünlerle devam etmektedir.  O çağlarda ilk mobilya olarak kabul edilen şekillerin duvarlara işlenmesinde kullanılan her türlü gereç, günümüzde yerini elektronik cihazlara bırakmıştır.
                Mobilya üretimi konusunda kullanılacak cihaz, araç ya da gereçler mobilya modelleri çeşitlerine göre farklılıklar göstermektedir. El emeği göz nuru olarak tabir edilen mobilya modelleri, bir ustanın tek bir el aleti ile ahşap üzerinde yaptığı işlemelerden ve bu işlemelere verilen emekten meydana gelen, mobilya fiyatları açısından en değerli mobilya sınıfına giren mobilyalardır. El emeği ile üretilen bu ürünler, mobilya fiyatları yüksekliğinden dolayı sipariş üzerine üretimi gerçekleştirilen, seri üretim planlamalarına alınmayan ürünlerdir. Mobilya sektöründe karşılaşılan talepler doğrultusunda üretimine hız verilen modern mobilya çeşitleri ile ihtiyaca uygun mobilya çeşitleri, fabrikasyon sistemler ile üretilmekte ve piyasaya sunulmaktadır. Mobilya fiyatları piyasasında seri üretim olmalarından dolayı öne çıkan bu mobilyalar, sektörün dinamosu olmuş durumdadır. Eski el aletlerinin yerini alan, cumba makinesi, kenar bandı yapıştırma makinesi, kanal açma makinesi ve çoklu delik delme makinesi gibi yeni nesil cihazlar, modern mobilya üretiminde ve ihtiyaca uygunmobilya üretiminde seri üretim yapan kuruluşların vazgeçilmezleri olmuştur. Kalite, konfor ve dayanıklılığı göz ardı etmeyen işletmeler tarafından tercih edilen bu tip modern cihazlar, her amaca uygun mobilya üretiminde rahatlıkla tercih edilmektedir. Üstelik bu tip teknolojik cihazların yaptığı üretimler, geçmişte uygulanan yöntemlere göre daha kaliteli işçilikler sağlamakta ve bu kaliteli işçiliklerin sayesinde üretilen mobilya modelleri garanti kapsamına alınarak piyasaya sunulmaktadır. En uygun mobilya modelini, en seri ulaşım olanakları ile garantili bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştıran kurumsallaşmış firmalar, mobilya üretimi konusunda önemli söz sahibi olan kuruluşlardır.

                Ortamlarda bulunan modern mobilya modellerinin, personel üzerindeki psikolojik etkisi ve gelen müşteriler üzerindeki güven hissini araştırmaları neticesinde tespit eden mobilya üreticileri, tasarladıkları mobilyalarda her iki unsuru da bir arada sunmayı hedeflemişler ve çalışma ortamlarında kullanılan mobilyaların, bu hususları kapsayacak şekilde üretimini sağlayarak sektörde oluşan talebe süratle cevap vermişlerdir.

MOBİLYA VE KONFOR

Mobilya ve Konfor
                Antik Roma İmparatorlarının, o muhteşem beton mimarilerinin arasında kullandıkları, ahşap motifli ve altın yaldız süslemeli imparatorluk simgesi olan tahtların, Asurlardan miras kalan mobilya kavramından kaynaklandığını düşünmek, tarihin gerçeğidir. Asurlar tarihte ilk mobilya sayılabilecek şekilleri kullanmış olsa da, mobilya ve konfor kavramını ileri noktalara taşıyan medeniyetlerin başında Antik Roma İmparatorluğu gelmektedir.
                Mobilya ve konfor kavramı bir arada kullanıldığı sürece, insanlığa hizmet eden ve insanların huzuru ve rahatlığı için yaratılan düşünce sistemidir. M.Ö.2000 yılından günümüze birçok değişimden geçen mobilya modelleri temel ilkeleri olan insanlığın hizmetine sunulmaktan asla ödün vermemiştir. Tasarlanan mobilya modelleri her zaman kişi ya da makamların uygun mobilya ihtiyacından kaynaklanan birer gerçektir. İnsanoğlunun bulunduğu her ortamda rahat bir havada çalışması maksadı ile geliştirilen uygun mobilya üretimi prensibi mobilya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin değişik mobilya modelleri tasarlamasına neden olmuştur. Tasarlanan mobilya modelleri tüketicilerin karşısına kimi zaman tarihi esintiler ile dolu klasik mobilya kimi zaman ise çağın gereklerine uygun ve kullanım kolaylığı esası ile üretilen modern mobilya olarak çıkmıştır. Her biri tüketicinin tercihinde olan bu mobilyalar arasında yapılan tercihler mobilya fiyatları belirlenmesine esas teşkil etmiştir. Tüketicinin kullanımına sunulan mobilyaların incelenmesinde ihtiyaca cevap veren uygun mobilya çeşitleri mobilya fiyatları açısından ilk sıralarda yer almış olsa bile modern mobilya olarak tabir edilen ürünler gördükleri talep nedeni ile her zaman üst sıralarda yer almışlardır. 1900’ lü yıllarda cumbalı evdeki sedirin önünde oturan insanlar günümüzde modern binalardaki modern mobilya çeşitlerinin üzerinde oturmaktadır. Mobilya ve konfor açısından yaşanan bu gelişme gelecekte varılabilecek son noktaya emsal teşkil etmektedir. Yine 1930’lu yıllarda işten gelen çalışanın elbisesini çıkararak astığı dilsiz uşak olarak adlandırılan ahşap mobilya günümüzde modernize olmuş olarak kullanılmaya devam edilmekte sadece ahşap ürünün yerini krom kaplamalı metal malzemeler almıştır. Birkaç kuşak önce ailece etrafına toplanılarak yemek yeme amacı ile oturulan yer sofraları günümüzde yemek masası olarak yerini almıştır.

                İhtiyaca uygun konforlu mobilya seçimi mobilya fiyatları ile doğrudan ilişkili olsa da her türlü konfora ve huzura cevap verebilecek mobilya tasarım ve üretimleri devam etmektedir.